Zalew i Kąpielisko

w Szymanowicach

Zalew i Kąpielisko w Szymanowicach

Urząd Gminy Klimontów

ul. Zysmana 1

27-640 Klimontów

Tel. 15 866 11 00

klimontow@klimontow.pl

www.klimontow.pl

www.pzwklimontow.pl

Zalew oraz zbiornik wodny w Szymanowicach są malowniczo położone w dolinie rzeki Koprzywianki. Zalew jest zbiornikiem zamkniętym, powstał w 2003 r. i jego powierzchnia wynosi 51 ha, a głębokość do 4 m. Jest to zbiornik młody, od wschodniej strony jego linia brzegowa oparta jest o las, od zachodniej natomiast zamknięta wysokim wałem, zabezpieczonym płytą betonową po stronie wody.

W 2003 r. został on wydzierżawiony Polskiemu Związkowi Wędkarskiemu, a dwa lata później udostępniony do wędkowania. Zbiornik ten jest systematycznie dorybiany różnymi gatunkami ryb, m.in. karpiem, karasiem złocistym, płocią, szczupakiem, linem, jaziem, a nawet pstrągiem tęczowym. Po wniesieniu odpowiedniej opłaty na jego ochronę oraz zarybienie, można na nim wędkować na określonych zasadach. Wokół zalewu znajdują się dwa utwardzone parkingi dla przyjeżdżających własnymi samochodami.

 

W 2007 r. tuż obok zalewu rekultywowano i udostępniono turystom kąpielisko

o powierzchni 1,45 ha. Wokół kąpieliska znajdują się: boisko do siatki plażowej, boisko do kosza, boisko do piłki nożnej plażowej, natryski, piaskownice oraz zjeżdżalnie do wody dla dzieci. Nad bezpieczeństwem wszystkich amatorów pływania i słonecznych kąpieli czuwa 2 ratowników.